.
.
Αποσπάσματα (συνέχειες) από το βιβλίο του Θ. Κ. Τρουπή "Άνθρωποι της σκαλωσιάς".
(συνέχεια 3η)
(Για την δεύτερη δημοσίευση πατείστε -- Ε Δ Ω --)
.
.
(χιμ)
.
.
Αποσπάσματα (συνέχειες) από το βιβλίο του Θ. Κ. Τρουπή "Άνθρωποι της σκαλωσιάς".
(συνέχεια 3η)
(Για την δεύτερη δημοσίευση πατείστε -- Ε Δ Ω --)
.
.
(χιμ)
Τον Φεβρουάριο 1956 έριξε τόσο χιόνι που έκλεισε ο δρόμος και το χωριό αποκλείσθηκε από το υπόλοιπο κόσμο για εβδομάδες. Οι «σάκκινες» με το αλεύρι στα μαγαζιά τελείωσαν και ο κόσμος άρχισε να μην έχει ψωμί. Ο τότε πρόεδρος της Κοινότητας Γιώργης Δάρας (Γιώκο-Ντάρας) τηλεφώνησε στο Νομάρχη και του είπε «πεθαίνουμε απαξάπαντες. Ανάγκη να μας στείλετε κατεπειγόντως άλευρα. Μη βραδύνετε». Η νομαρχία ανταποκρίθηκε και την άλλη ημέρα ήρθε ένα ντακότα και έριξε αλεύρι και σιτάρι στα χωράφια, στην απάνω μεριά του χωριού, από τη Ζευγολατίτσα μέχρι το σπίτι του Γιωργιού.